Dzieci mają różne deficyty związane z początkami edukacyjnymi. Jednym trudność sprawia rysowanie i kolorowanie. Drugim pisanie, a inne cierpią na brak koordynacji ruchowej. By im nieco dopomóc- można zastosować u nich terapię ręki.
Czym jest terapia ręki?
To po prostu ćwiczenia, które mają na celu usprawnić ruchy dłoni i palców. Muszą one być zróżnicowane i stymulować całą rękę nie tylko jej pojedyncze składowe, by być skuteczne. Tylko wtedy u zaburzonego manualnie dziecka pojawią się prawidłowe odruchy i czucie głębokie w kończynach górnych.
Kiedy terapia ręki staje się koniecznością?
Po pierwsze, gdy dziecko ma kłopot z zapinaniem guzików, wiązaniem butów, układaniem drobnych puzzli czy nawlekaniem koralików. Ponadto wskazaniem do terapii reki są też wyraźne trudności z pisaniem i odwzorowywaniem szlaczków. Jest to wyraźny sygnał, że dziecko należy zapisać do specjalisty, który popracuje z nim nad polepszeniem jego zdolności sensomotorycznych.
A co by było, gdyby problem niezdarności dziecka został zlekceważony przez rodziców?
Jest duże prawdopodobieństwo, że takie dziecko miałoby ogromne kłopoty z przyswojeniem materiału szkolnego i byłoby niechętne wszelkim aktywnościom fizycznym. Przez rówieśników zostałoby uznane za słabe i niepasujące do grupy. Terapia ręki rozpoczęta w porę pozwala uniknąć tego typu sytuacji.
Terapia ręki – materiały do nabycia na EduKsiegarnia.pl